درد پس از جراحی دیسک گردن دلایل و روش‌های درمان
 • view
  0 بازدید
 • date
  12:55 ب.ظ
 • comment
  0 دیدگاه

داشتن برخی عوارض جانبی مانند درد پس از جراحی دیسک گردن، طبیعی می‌باشد، اما اگر بیش از چند ماه، درد مزمن داشتید، احتمالا مشکلی وجود داشته باشد.

هدف اصلی جراحی دیسک گردن بهبود درد است، اما در هفته‌ها و ماه‌های بعد از درمان، اکثر بیماران متوجه می‌شوند که درد مزمن شده یا بدتر می‌گردد. گاهی این درد به خاطر ناموفق بودن جراحی است – یعنی اگر اخیرا جراحی گردن داشته‌اید و نتیجه آنگونه که باید نیست و در کنار درد جراحی خود، درد دیگری دارید، باید بدانید چه زمانی به پزشک مراجعه کنید.

علت درد بعد از جراحی دیسک گردن چیست؟

علت درد بعد از جراحی دیسک گردن چیست؟

بعد از جراحی دیسک گردن، وجود چند عامل می‌تواند باعث ایجاد درد و علائم دراز مدت گردد. درد پس از جراحی ممکن است ماهیت رادیکولار (که از ریشه‌های عصبی منتشر می‌شود) یا اسکلتی عضلانی (که ناشی از مفاصل و بافت‌های نرم است) داشته باشد.

درد رادیکولار

(درد رادیکولار، نوعی درد است که از طریق ستون فقرات و از کمر و باسن تا پاها منتشر می‌شود). بعد از جراحی دیسک گردن، رایج‌ترین علت درد عصبی مزمن این است که طی درمان اولیه، فشار وارده روی عصب به اندازه کافی برطرف نشده است. اگر بعد از جراحی، عصب ستون فقرات کاملا یا به طور جزئی تحت فشار باشد، درد و علائم مزمن خواهند شد. علت دیگر این درد ممکن است تشکیل لایه سفید روی زخم در طی فرایند بهبودی باشد.

در مواردی، بافت زخم جدید می‌تواند به ریشه عصبی فشار بیاورد که باعث عود درد عصبی در هفته‌ها و ماه‌های بعد از درمان می‌شود. متاسفانه، درمان برخی بیماران که آسیب یا فشار مزمن عصب را دارند بسیار مشکل است. احتمالا جراحی، درد و فشار این موارد را مقداری کم کند، اما کاملا برطرف نمی‌شود.

درد اسکلتی عضلانی

مکانیک زیستی ساختار گردن در جراحی دیسک گردن تغییر می‌کند. زمانی که دو مهره به هم جوش می‌خورند، باعث وارد شدن بار بیشتری روی مهره‌ها و مفاصل کنار خود می‌گردند. افزایش بار می‌تواند فشار و سفتی عضله را ایجاد کرده و فرسایش مفاصل، استخوان‌ها و دیسک‌های ستون فقرات را نیز تشدید کند. تغییرات فرسایشی جدید می‌تواند باعث آغاز درد و التهاب تازه‌ای در گردن شوند. دلایل دیگر علائم اسکلتی عضلانی پس از جراحی، بازگشت فتق دیسک‌ها یا تغییرات فرسایشی است که پیش از این در چند بخش از ستون فقرات گردن وجود داشته‌اند.

بعلاوه، در مواردی، بعد از جراحی، استخوان‌ها به خوبی با هم ترکیب نمی‌شوند – این بیماری به عنوان سودو آرتروز/ آرتروز کاذب شناخته می‌شود. اگر تشخیص اولیه نیز نادرست باشد، می‌تواند منجر به ناموفق بودن جراحی گردد. چندین بیماری در گردن علائم و درد مشابه را بروز می‌دهند. این شرایط تشخیص دقیق منبع درد گردن را سخت می‌کند. عدم موفقیت در شناسایی دلیل درد پیش از جراحی، احتمال ایجاد سندرم پس از جراحی گردن را افزایش می‌دهد.

علائم همراه با درد بعد از جراحی دیسک گردن

علائم همراه با درد بعد از جراحی دیسک گردن

احساس درد بعد از جراحی دیسک گردن ممکن است با علائم دیگری همراه باشد.

 • سفتی، گرفتگی و انقباض عضلانی
 • ضعف، بی‌حسی و گزگز که از گردن به شانه، بازو، دست و انگشتان منتقل می‌شود.
 • کاهش و مشکل در تحرک کامل گردن

چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟

چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟

پس از جراحی دیسک گردن، داشتن کمی درد، کوفتگی، حساسیت غیر طبیعی نسبت به لمس و فشار و ورم در گردن طبیعی است. بعلاوه، از آنجایی که بدن شما با تغییرات بیومکانیکی تطبیق می‌یابد، احتمالا در بالای کمر و شانه‌ها مقداری درد حس کنید. اما اگر بیش از دو روز بعد از عمل، هر کدام از علائم نام برده فوق را داشتید، باید به پزشک یا متخصص کار درمانگر مراجعه کنید.

تشخیص علت درد بعد از جراحی دیسک گردن

پزشک ابتدا سوابق جراحی و تصاویر اشعه ایکس شما را بررسی می‌کند، سپس برای تشخیص دقیق علت درد ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتر باشد. این آزمایشات ممکن است به صورت زیر باشند:

 • عکس برداری اشعه ایکس
 • عکسبرداری CT اسکن
 • MRI
 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • آزمایش خون

درمان درد بعد از جراحی دیسک گردن

در اکثر موارد، درست بعد از ناموفق بودن جراحی اول، پزشک جراحی دوم انجام نمی‌شود. زیرا بعد از عمل اول، میزان موفقیت در جراحی‌های بعدی افت می‌کند. در ابتدا، پزشک یک دوره از درمان‌های حمایتی را توصیه می‌کند.

درمان دارویی

درمان دارویی

برای کمک به بهبود درد و التهاب، احتمالا داروهای ضدالتهابی بدون نسخه و تجویز شده، استروئیدهای خوراکی یا شل کننده عضلات تجویز شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

به منظور تسکین درد و کمک به بهبودی پس از جراحی گردن، فیزیوتراپی یکی از بهترین درمان‌ها است. متخصص فیزیوتراپی به شما در بازیابی توانایی و استحکام عضلات و مفاصل و تحرک کامل ستون فقرات گردن کمک می‌کند. درد و التهاب را می‌توان با تقویت ستون فقرات کم کرد و همچنین عملکرد و پویایی را نیز بهبود بخشید.

تزریق دارو و مسدودکننده‌های عصبی

تزریقات و مسدود‌ کردن عصب

تزریق کورتیزون موقتا می‌تواند درد و التهاب اطراف اعصاب و مفاصل متورم و دردناک ستون فقرات را کاهش دهد. مسدود کننده عصبی می‌تواند پیام‌های دردی که از ریشه عصبی ملتهب یا گیر کرده ارسال می‌شوند را متوقف کنند.

الکتروتراپی

الکتروتراپی

در الکتروتراپی از انرژی الکتریکی به عنوان درمان استفاده می‌شود. الکتروتراپی برای بیمارانی که درد پس از جراحی دیسک گردن دارند، مناسب است. با بهره‌مندی از سیگنال‌های الکتریکی، انتقال پیام‌های درد عصبی به مغز مختل می‌شود.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی

دستگاه اولتراسوند به واسطه کریستال‌های موجود در کاوشگر اولتراسوند، که دسته اولتراسوند نیز نامیده می‌شود، جریان الکتریکی را ارسال می‌کند. با ارتعاش کاوشگر/پروب، امواج از راه پوست به اندام‌ زیر آن می‌رسند. به منظور کمک به رفع درد، این امواج انرژی را به بافت‌ها منتقل می‌کنند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

پس از جراحی، لیزر پر توان، که لیزری درمانی است، به عضله، بافت و استخوان‌ها نفوذ کرده، به تقویت ترمیم و احیا در داخل سلول‌ها می‌پردازد.

بیوفیدبک / بازخورد زیستی

بیوفیدبک

می‌توانید با استفاده از روش بیوفیدبک، قابلیت تنظیم برخی از عملکرد‌های بدن، مانند ضربان قلب را بدست آورید. در هنگام انجام بیوفیدبک به حسگرهای الکتریکی متصل می‌شوید. به منظور دستیابی به تاثیراتی که می‌خواهید، مثلا تسکین درد، این حسگرها اطلاعاتی در مورد بدنتان به شما می‌دهند.

شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی

شاک ویو تراپی بافت صدمه دیده را با امواج شاک ویو تنظیم شده هدف می‌گیرد و حباب‌های حفره‌ساز ریزی در بافت ایجاد می‌کند. با ترکیدن این حباب‌ها در ناحیه تحت درمان، جریان خون، عملکرد سلول‌های بنیادی و آنزیم‌های کاهنده درد فعال می‌شوند. کابرد امواج شوک بهبود درد بعد از جراحی بوده و طبیعی شدن و احیای طولانی مدت بافت را نیز فعال می‌کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

در ماساژ درمانی به منظور افزایش گردن خون، کاهش فشار عضلانی و بهبود احساس سلامتی، با استفاده از دست‌ها بافت‌های نرم، از جمله عضلات و تاندون‌ها، را دست ورزی می‌کنند.

مراقبت‌های خانگی

درد مزمن پس از جراحی گردن ممکن است خطرناک باشد، بنابراین در اولین فرصت باید با پزشک مشورت کنید، اما تا زمان مراجعه به پزشک، برخی از درمان‌های خانگی ممکن است به تسکین درد کمک کنند.

 • استفاده از گرما یا سرما

می‌توانید با قرار دادن یخ در ناحیه دردناک، جریان خون را کاهش داده و التهاب و ورم را تسکین دهید. عملکرد گرما برخلاف سرما است، باعث تشدید جریان خون می‌شود.

سرما و گرما هر دو می‌توانند با هم در بهبود پارگی یا کشیدگی عضله موثر باشند، بعد از آن به بافت آسیب دیده امکان ترمیم شدن دهید. سرما و گرما می‌توانند تسکین فوری درد را برای ناحیه‌ای از بدن که بیش از حد تحریک شده، مثلا گردن، ایجاد کنند.

 • تمرینات حرکات کششی انجام دهید، اما از انجام حرکات ناگهانی بپرهیزید

با انجام تمرینات کششی می‌توانید به رفع درد و گرفتگی کمک کرده و از عود آن در آینده نیز پیشگیری کنند. حرکات کششی را آرام و آهسته انجام دهید. حتما در تمام مدتی که ورزش می‌کنید دم و بازدم عمیق داشته باشید. وارد کردن فشار زیاد در هنگام انجام حرکات کششی یا حرکات سریع می‌تواند درد و آسیب بیشتری را ایجاد کند.

آیا درد بعد از جراحی دیسک گردن قابل پیشگیری است؟

البته هیچ روش خاصی وجود ندارد که از احساس درد بعد از جراحی دیسک گردن به طور کامل پیشگیری کند. اما در مواردی، اگر پزشکی که برای جراحی انتخاب می‌کنید، آموزش دیده و معتبر باشد، درد پس از جراحی گردن کاهش بسیاری خواهد داشت. وجود این درد اغلب به خاطر این است که جراحی به خوبی پیش نرفته است. بعلاوه قبل از جراحی، با انجام فیزیوتراپی به خفیف‌تر شدن درد کمک می‌کنید. به همین جهت بهتر است قبل و بعد از جراحی به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

سوالات پرتکرار

بعد از جراحی گردن، ماندگاری درد چقدر طول می‌کشد؟

بعد از جراحی در ناحیه برش و حتی تا شانه‌ها، گردن درد انتظار می‌رود.

آیا بعد از جراحی دیسک گردن، درد در شب بدتر می‌شود؟

بله، درد در شب احتمالا بدتر شود، زیرا فشار خون بدن در هنگام خواب پایین‌تر می‌آید.

آیا ممکن است بعد از جراحی دیسک کمر، گردن درد شدید داشته باشم؟

اگر جراحی موفق نباشد، این اتفاق می‌تواند روی دهد.

بعد از جراحی دیسک گردن، چه حالت خوابیدنی برای گردن درد بهتر است؟

به پهلو یا به روی پشت بخوابید. اگر روی کمر می‌خوابید، بالشی گرد انتخاب کنید که گودی طبیعی گردن را پشتیبانی کند و بالشتک‌ مسطح‌تری زیر سر خود قرار دهید.

چه روش درمانی برای کنترل گردن درد پس از جراحی بهتر است؟

تمامی روش‌های درمانی ذکر شده مفید هستند، اما چه چیزی برای شما بهتر است بستگی به شرایط خود شما پس از جراحی دارد.

 • view
  0 بازدید
 • date
  بهمن ۲۹, ۱۴۰۲
 • comment
  0 دیدگاه
dr-ghahremanpoori
دکتر سمانه قهرمان پوری طب فیزیکی و توانبخشی

درمان اختلالات موسکولواسکلتال (درمان غیر جراحی دردهای اسکلتی عضلانی ) و نوار عصب و عضله و توانبخشی سرطان و پالیتیو (طب تسکینی)

پیام خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *