تزریق داخل مفاصل
 • view
  0 بازدید
 • date
  4:30 ب.ظ
 • comment
  0 دیدگاه

تزریق داخل مفصلی نوعی تزریق است که مستقیماً در مفصل قرار می‌گیرد تا درد را تسکین دهد. کورتیکواستروئیدها (استروئیدها)، بی حس کننده‌های موضعی، اسید هیالورونیک و بوتاکس رایج‌ترین موادی هستند که برای این درمان به مفاصل تزریق می‌شوند. اگر درد شما با درمان‌های محافظه کارانه مانند مسکن‌ها، داروهای ضد التهابی خوراکی و فیزیوتراپی بهبود نیافته باشد، ممکن است پزشک شما در مورد تزریق مفصل با شما صحبت کند. در ادامه این مقاله به بررسی کامل تزریق داخل مفاصل پرداخته‌ایم.

تزریق داخل مفاصل

تزریق داخل مفاصل چیست؟

تزریقات داخل مفصل، یک روش درمانی است که جهت کاهش درد و التهاب در مفصل، داروها به صورت مستقیم توسط سرنگ به محل مشکل وارد می‌شوند. استفاده از این روش با هدف ارتقاء کیفیت زندگی بیماران مفصلی و بهبود علائم آنها صورت می‌گیرد. در ابتدا، استروئیدها به عنوان اولین داروهای مورد استفاده در این روش بودند. با گذر زمان، داروهای متنوعی مانند بی حس کننده‌های موضعی، هیالورونیک اسید و حتی بوتاکس نیز به کار گرفته می‌شوند. هر یک از این داروها ویژگی‌ها و اثرات متفاوتی دارند که بسته به نوع مشکل مفصلی، پزشک ممکن است ترکیبات مناسب را انتخاب کند.

استفاده از درمان تزریق داخل مفصلی زمانی پیشنهاد می‌شود که روش‌های درمانی متداول مانند مسکن‌ها، ضدالتهاب‌های خوراکی و فیزیوتراپی به تنهایی به دلیل عدم کارآمدی یا موثر بودن نتایج، کارایی لازم را ارائه ندهند. این روش به عنوان یک گزینه مؤثر برای کاهش علائم مشکلات مفصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا تزریقات داخل مفاصلی انجام می‌شوند؟

تزریقات داخل مفصلی به عنوان یک روش درمانی انجام می‌شوند. در ادامه به بررسی برخی از دلایل استفاده از این روش درمانی پرداخته‌ایم.

کاهش درد

این تزریقات به طور مستقیم داروها را به ناحیه مفصل وارد می‌کنند که می‌تواند به کاهش درد و علائم ناشی از مشکلات مفصلی منجر شود.

کاهش التهاب

برخی از داروهای تزریقی، مانند استروئیدها و ضدالتهاب‌ها، به عنوان عوارض جانبی تولید التهاب را کاهش می‌دهند و از این طریق به بهبود وضعیت التهابی مفصل کمک می‌کنند.

تقویت عملکرد مفصل

با وارد کردن داروها مستقیم به مفصل، ممکن است عملکرد مفصل بهبود یابد و بیماران قابلیت حرکت بهتری پیدا کنند.

آسانی و کارآمدی

تزریقات داخل مفصلی به عنوان یک روش محلی و مستقیم اجرا می‌شوند، که می‌تواند نیاز به استفاده از داروهای خوراکی یا سایر روش‌های درمانی را کاهش دهد. این موضوع نه تنها به بیماران این امکان را می‌دهد تا از تأثیرات جانبی کمتری نسبت به داروهای خوراکی بهره‌مند شوند، بلکه به کاهش زمان و هزینه درمان کمک می‌کند.

با این حال، انجام تزریقات داخل مفصلی نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد تا نوع و مقدار مناسب دارو و زمان اجرای تزریق تعیین شود.

تزریق داخل مفاصل

انواع تزریق داخل مفاصل

علاوه بر درمان درد، تزریق مفصل می‌تواند اهداف مختلفی داشته باشد. آنها ممکن است برای رساندن داروهای شیمی درمانی مانند Doxil (دوکسوروبیسین) به طور مستقیم به مفصل مبتلا به سرطان استفاده شوند. همچنین ممکن است وسیله موثری برای ریشه کنی عفونت قارچی در مفاصل (همچنین به عنوان آرتریت قارچی شناخته می‌شود) باشند. هنگامی که برای کاهش درد استفاده می‌شود، دارو‌های مختلف داخل مفصلی به روش‌های مختلف عمل می‌کنند. این مسکن‌ها عبارتند از:

کورتیکواستروئیدها برای تزریق داخل مفاصل

کورتیکواستروئیدها با مهار تولید سلول‌های التهابی که به طور طبیعی در پاسخ به یک آسیب حاد یا شرایط مزمن تولید می‌شوند، التهاب موضعی را کاهش می‌دهند. درمان‌های داخل مفصلی بیشتر برای درمان استئوآرتریت، نقرس حاد و آرتریت روماتوئید زانو استفاده می‌شود. واکسن‌های کورتیکواستروئید معمولاً با فاصله کمتر از سه ماه تجویز می‌شوند. مدت زمان تسکین می‌تواند بر اساس نوع استروئید مورد استفاده متفاوت باشد.

اسید هیالورونیک برای تزریق داخل مفاصل

اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در مایعات سینوویال یافت می‌شود و مفاصل را روان می‌کند. با آرتروز، این ماده می‌تواند به سرعت تجزیه شود و منجر به بدتر شدن وضعیت شود. تزریق داخل مفصلی برای افزایش روانکاری، کاهش درد و بهبود دامنه حرکت در مفصل استفاده شده است.  تزریق هیالورونیک اسید عموماً به صورت یک سری واکسن‌های برنامه‌ریزی‌شده طی سه تا پنج هفته انجام می‌شود. این تزریق‌ها عمدتاً برای زمان قبل از جراحی تعویض مفصل زانو در افرادی که قادر به تحمل استروئیدها نیستند و با داروهای خوراکی تسکین نمی‌یابند استفاده می‌شود.

بی حس کننده‌های موضعی برای تزریق داخل مفاصل

بی حس کننده‌های موضعی گاهی با تزریق داخل مفصلی به عنوان نوعی تسکین درد پس از جراحی آرتروسکوپی تزریق می‌شوند. اما این عملی است که مورد بررسی قرار گرفته است زیرا شواهد نشان می‌دهد که ممکن است سلول‌های غضروفی (تنها سلول‌های موجود در غضروف) را در مفصل تخریب کند.

سم بوتولینوم برای تزریق داخل مفاصل

تزریق بوتاکس (بوتولینوم نوروتوکسین A) ممکن است باعث تسکین درد ایمن و موثر در آرتروز دردناک زانو شود. اثرات درمان بوتاکس در برخی افراد تا ۱۲ هفته و در برخی دیگر تا چهار هفته ادامه دارد.

پلاسمای غنی از پلاکت برای تزریق داخل مفاصل

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) از خون کامل مشتق شده و حاوی پلاکت‌ها (نوعی از سلول‌های خونی است که برای لخته شدن ضروری است) و قسمت مایع خون به نام پلاسما است. نشان داده شده است که تزریق داخل مفصلی PRP باعث کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی برای برخی افراد می‌شود. اثربخشی PRP بحث برانگیز است، اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تزریق می‌تواند به کاهش درد و بهبود عملکرد کمک کند.

تزریق داخل مفصلی کجا انجام می‌شود؟

تزریق داخل مفصلی به طور مستقیم در مفصل انجام می‌شود تزریق داخل مفصلی بیشتر برای درمان آرتروز در لگن یا زانو استفاده می‌شود، اما می‌توان آن را در مفاصل دیگر از جمله شانه، مچ، مچ پا، دست و انگشتان نیز انجام داد.

آیا تزریق داخل مفصلی دردناک است؟

تزریق داخل مفصلی می‌تواند دردناک باشد. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است قبل از انجام تزریق، ناحیه مورد نظر را با یک بی حس کننده موضعی بی حس کند. درد ناشی از تزریق داخل مفصلی در طول عمل رخ می‌دهد و ممکن است تا چند ساعت پس از درمان باقی بماند.

 • view
  0 بازدید
 • date
  دی ۲۶, ۱۴۰۲
 • comment
  0 دیدگاه
dr-ghahremanpoori
دکتر سمانه قهرمان پوری طب فیزیکی و توانبخشی

درمان اختلالات موسکولواسکلتال (درمان غیر جراحی دردهای اسکلتی عضلانی ) و نوار عصب و عضله و توانبخشی سرطان و پالیتیو (طب تسکینی)

پیام خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *