خشکی مفصل شانه ناشی از سرطان
 • view
  0 بازدید
 • date
  2:24 ق.ظ
 • comment
  0 دیدگاه

یکی از مواردی که برخی از مبتلایان به سرطان تجربه می‌کنند، خشکی مفصل است که در طی درمان یا بعد از آن ایجاد می‌شود. در این بخش به بررسی کامل خشکی مفصل شانه ناشی از سرطان و اقدامات موثری که باید برای آن انجام شود تا درمان حاصل شود، می‌پردازیم. اگر تحت درمان سرطان هستید و یا بعد از درمان خشکی شانه دارید، نیاز نیست تحمل کنید، فقط مهم است که بدانید چه روشی به شما کمک خواهد کرد و چه درمانی برای شما موثر است.

درمان شانه درد بعد از سرطان سینه

دلایل خشکی مفصل شانه ناشی از سرطان

برخی از سرطان‌ها باعث ایجاد درد و خشکی در شانه می‌شوند. درد شانه معمولاً یک مشکل ارتوپدی است، اما مواقعی وجود دارد که درد ممکن است در نتیجه درمان سرطان سینه یا در موارد نادر نشانه‌ای از گسترش سرطان از پستان به سایر قسمت‌های بدن باشد. همچنین اگر تومور ریه روی عصب مجاور فشار بیاورد یا اگر سرطان ریه به استخوان‌های داخل یا اطراف شانه گسترش یابد، ممکن است درد شانه رخ دهد.

درمان سرطان سینه

تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً ۳۵ درصد از افرادی که تحت درمان سرطان سینه قرار می‌گیرند، پس از آن درد و خشکی شانه متوسطی را تجربه می‌کنند. درد و خشکی شانه پس از درمان ممکن است توانایی بلندکردن بازوها را محدود کند، باعث کاهش قدرت عضلانی شود و عملکرد مستقیم بازو را مختل کند. سفتی در قفسه سینه (در اثر جراحی یا پرتودرمانی یا هر دو)، محدودیت دامنه حرکتی در اندام فوقانی (به دلیل محدودیت‌های فیزیکی، توصیه‌های پس از جراحی ویا اجتناب از درد)، تغییرات وضعیت بدن در طول درمان، و استرس همگی پس از آن شایع هستند.

درمان سرطان سینه همانطور که در بالا دیدیم، تغییرات در استفاده عادی از بازو و شانه می‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی طولانی مدت درمان سرطان سینه شود. به همین ترتیب، آنها می‌توانند برای عضله ذوزنقه نیز مشکل ایجاد کنند، که به استفاده بیش از حد از عضله و “تن” بیش از حد کمک می‌کند، که می‌تواند باعث ایجاد این سندرم شود.

تومورهای پانکواست

درد و خشکی شانه شایع‌ترین علامت نوعی سرطان به نام تومور پانکواست است. این تومورها نادر هستند. آنها فقط ۳ تا ۵ درصد موارد سرطان ریه را تشکیل می‌دهند.

این تومورها در قسمت بالایی یکی از ریه‌های شما شروع می‌شوند، اما به‌ندرت علائم مربوط به تنفس شما را دارند. آنها تمایل دارند به دنده‌ها، مهره‌ها، اعصاب یا رگ‌های خونی در این ناحیه گسترش یابند. هنگامی که گسترش می‌یابند، می‌توانند باعث احساس درد شانه شوند.

تومورهای پانکواست نه تنها ممکن است باعث درد شانه شوند، بلکه باعث درد بازو، ضعف عضلانی، سوزن‌سوزن‌شدن پوست و از دست دادن احساس در ناحیه می‌شوند. همانطور که آنها رشد می کنند، درد می‌تواند به قسمت بالای کمر، بین تیغه‌های شانه، بازو و حتی زیر بغل شما سرایت کند.

درد و خشکی بعد از عمل جراحی سرطان

مطالعات نشان داده‌اند که هر چه جراحی‌های سرطان در ناحیه سینه و دست گسترده‌تر باشد، درد در بازو و شانه بعد از آن بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، افرادی که جراحی سینه انجام می‌دهند، معمولاً نسبت به افرادی که جراحی سینه به همراه برش غدد لنفاوی زیر بغل انجام می‌دهند، درد شانه کمتری را تجربه می کنند.

درد و خشکی شانه پس از جراحی سرطان سینه ممکن است مدتی طول بکشد. اگرچه ممکن است با بهبودی بهبود یابد، بسیاری از بازماندگان سرطان سینه سال‌ها بعد از درد شانه شکایت دارند.

سندرم وب زیر بغل

چند هفته پس از جراحی سرطان سینه، ۶ تا ۸۶ درصد افراد نوارهای متراکم و باریکی از بافت فیبری زیر پوست ایجاد می کنند. هنگامی که می خواهید بازوی خود را بلند یا صاف کنید، این بافت های فیبری سفت می‌توانند باعث درد در ناحیه شانه شوند. سندرم وب زیر بغل ممکن است خود به خود از بین برود، یا ممکن است در طی چند ماه یا سال از بین برود.

فیبروز ناشی از تشعشع

پرتودرمانی DNA سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد تا از تقسیم و رشد آنها جلوگیری کند. اما تشعشع بر بافت سالم اطراف نیز تأثیر می‌گذارد و خاصیت ارتجاعی آن یا کشش‌پذیری عضلات در میدان تابش را تغییر می‌دهد. سفتی عضلات می‌تواند به درد کمک کند. در برخی موارد، پرتودرمانی می‌تواند منجر به وضعیتی به نام سندرم فیبروز پرتویی شود.

این زمانی اتفاق می‌افتد که فیبرهای کلاژن به رشد خود ادامه می‌دهند و با گذشت زمان متراکم‌تر می‌شوند. سندرم فیبروز پرتویی می‌تواند با عملکرد طبیعی اندام‌ها تداخل داشته باشد و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. اگر این بیماری به‌موقع تشخیص داده شود و درمان شود، نتایج معمولاً بسیار بهتر است.

نوروپاتی محیطی

برخی از داروهای شیمی درمانی می‌توانند باعث بیماری عصبی به نام نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی درمانی شوند. این بیماری انجام کارهای ساده مانند نوشتن و راه رفتن را دشوار می‌کند و همچنین می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری برای سلامتی شود.

گاهی اوقات درد و خشکی شانه به دلیل آسیب عصبی است که در طول درمان سرطان رخ‌داده است. علاوه بر شیمی درمانی، جراحی و پرتودرمانی نیز می‌توانند باعث آسیب دائمی به اعصاب ناحیه تحت درمان شوند. نتیجه ممکن است درد، سوزن‌سوزن‌شدن، سوزش یا خارش در شانه‌ها باشد و ممکن است باعث بی‌حسی یا از دست دادن حس در بازوها و پاها شود.

تغییر موقعیت کتف

بعد از جراحی سرطان سینه، گاهی اوقات موقعیت کتف ممکن است ناهماهنگ شود. لبه کتف نزدیک به ستون فقرات ممکن است کمی به سمت خارج کتف بیرون بزند، وضعیتی که به نام کتف بالدار شناخته می‌شود. هنگامی که موقعیت کتف تغییر می‌کند، بر نحوه حرکت شانه تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود:

 • محدوده حرکتی محدود
 • درد، سوزش هنگام بلندکردن یا چرخاندن بازو
 • تورم
 • این وضعیت اغلب در عرض چند ماه پس از جراحی به‌خودی‌خود از بین می‌رود.

مزوتلیوما

مزوتلیوما شکل نادری از سرطان است. معمولاً به دلیل قرارگرفتن طولانی مدت در معرض الیاف آزبست در هوا ایجاد می‌شود. درد شانه یکی از علائم اولیه احتمالی اما نادر نوعی از این بیماری به نام مزوتلیومای پلور است. ممکن است متوسط تا شدید باشد. اگر به این بیماری مبتلا هستید، ممکن است احساس کنید که مفصل شانه شما به خوبی حرکت نمی‌کند یا خوب کار نمی‌کند.

خشکی مفصل شانه ناشی از سرطان

تشخیص خشکی مفصل شانه ناشی از سرطان

تشخیص تاندونیت روتاتور کاف معمولاً از طریق ارزیابی فیزیکی الگوی حرکتی شانه، آزمایش قدرت عضلات خاص درگیر، آزمایش‌های گیرافتادگی، ارزیابی عوامل کمک‌کننده وضعیتی، و بررسی هرگونه حساسیت در لمس تاندون‌ها یا سایر اعمال انجام می‌شود. که با درد همراه است. تصویربرداری اولتراسوند یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) معمولاً ضروری نیستند، اما می‌توانند تشخیص قطعی را ارائه دهند. وجود مشکلات اضافی شانه مانند کپسولیت چسبنده (“شانه یخ‌زده”) می‌تواند تشخیص تاندونیت را دشوارتر کند.

انواع درمان خشکی مفصل شانه ناشی از سرطان

درمان خشکی شانه ناشی از سرطان باید با توجه به علت درد و مرحله بیماری انجام شود. به طور کلی درمان خشکی شانه شامل موارد زیر است:

 • استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی که نه تنها به مبارزه با تورم کمک می‌کند، بلکه به عنوان مسکن نیز استفاده می‌شود و تحمل دوره بعد از عمل را بهبود می‌بخشد.
 • استفاده از کیسه یخ یا ژل سرد چند بار در روز به مدت چند دقیقه.
 • قراردادن دست نسبت به بقیه بدن در موقعیتی مرتفع به‌طوری‌که مایع تحت تأثیر گرانش از بافت‌ها خارج شود.
 • استفاده از بانداژ فشاری
 • روش‌های فیزیوتراپی

تمرینات ورزشی

در عین حال، توسعه مفصل و همچنین تمرینات بدنی با بار روی مفصل شانه عمل شده، تورم را تشدید می‌کند. با این حال، آنها برای توانبخشی بیماران ضروری هستند، زیرا به آنها امکان بازگرداندن دامنه حرکتی، عضله‌سازی، افزایش قدرت، هماهنگی و تثبیت مفصل را می‌دهند.

ماساژ دستی

از یک فیزیوتراپیست یا ماساژدرمانی که با تغییرات بافتی مرتبط با درمان سرطان سینه آشنایی دارد کمک بگیرید تا هرگونه سفتی مداوم در قفسه سینه/بغل ناشی از جراحی و/یا پرتودرمانی را برطرف کنید. در عین حال، فیزیوتراپیست می‌تواند یک برنامه روتین تقویت شانه را نیز در اختیار شما قرار دهد که می‌توانید آن را در خانه انجام دهید.

طب سوزنی و سایر روش‌ها

تحریک داخل عضلانی (نوعی طب سوزنی) تأثیر مثبتی بر شدت درد و دامنه حرکتی، در کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارد. شواهدی برای حمایت از استفاده از TENS، لیزر و اولتراسوند برای تسکین موقت درد در بیماران مبتلا به خشکی شانه وجود دارد، بنابراین ممکن است این موارد در نظر گرفته شود.

نکات مهم برای کاهش خشکی شانه ناشی از سرطان سینه

بیماران مبتلا به سرطان سینه با شانه یخ‌زده ناشی از جراحی، و هیچ بیماری زمینه‌ای دیگری در شانه ندارند، معمولاً به درمان محافظه‌کارانه پاسخ می‌دهند و به طور کامل بهبود می‌یابند.

تمرینات ورزشی فراموش نشود!

با انجام تمرینات تجویز شده پس از جراحی سرطان سینه، سلامت شانه را حفظ کنید. این می‌تواند به حفظ قدرت اولیه ماهیچه‌ها و دامنه حرکتی شانه کمک کند. گنجاندن ورزش در ریکاوری می‌تواند به کاهش خطر این و سایر عوارض جانبی درمان سرطان سینه کمک کند.

فعال باشید

مراقب باشید که در طول درمان سرطان سینه و پس از آن بیش از حد از شانه خود محافظت نکنید. ازسرگیری فعالیت‌های عادی (و ورزش) در اسرع وقت مفید است. با این حال، درد باید راهنمای شما باشد. به طور کلی باید از فعالیت‌هایی که باعث درد در شانه شما می‌شود اجتناب کرد تا از التهاب، درد بیشتر و اجتناب از فعالیت بیشتر جلوگیری شود.

کمک بگیرید

اگر درد در شانه خود احساس کردید، زودتر از متخصصان مشاوره بگیرید. پزشک می‌تواند مفصل شانه، روتاتور کاف و الگوی/عملکرد عضلانی شما را ارزیابی کند و فهرست خاصی از بایدها و نبایدها، تمرین‌ها و درمان دستی را در صورت نیاز در اختیار شما قرار دهد. این  موارد می‌توانند به بهبودی شما از درمان سرطان کمک کنند و به طور بالقوه از پیشرفت به سمت عوارض مهم شانه جلوگیری کنند.

 • view
  0 بازدید
 • date
  بهمن ۲۱, ۱۴۰۲
 • comment
  0 دیدگاه
dr-ghahremanpoori
دکتر سمانه قهرمان پوری طب فیزیکی و توانبخشی

درمان اختلالات موسکولواسکلتال (درمان غیر جراحی دردهای اسکلتی عضلانی ) و نوار عصب و عضله و توانبخشی سرطان و پالیتیو (طب تسکینی)

پیام خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *