خشکی مفصل
 • view
  0 بازدید
 • date
  1:02 ب.ظ
 • comment
  0 دیدگاه

خشکی مفصل یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند آزاردهنده باشد و دامنه حرکتی را محدود کند. دلایل زیادی وجود دارند که باعث سفتی و خشکی مفصل شوند و بسته به اینکه کدام مفصل خشک شود نیز متفاوت هستند. از آنجایی که عدم پیگیری چنین وضعیتی می‌تواند درمان را پیچیده کند، بهتر است در صورت تکرار خشکی مفصل به فکر شناخت علت و درمان آن باشیم. در این بخش سعی کرده ایم تا هر اطلاعاتی که درمورد خشکی مفصل نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم. از انواع خشکی، علل و عواقب گرفته تا تشخیص و درمان خشکی را به طور کامل توضیح داده ایم. پس اگر با چنین مشکلی دست وپنجه نرم می‌کنید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله را با دقت مطالعه کنید و پاسخ پرسش‌های خود را دریابید.

درمان سفتی مفصل

علت خشکی مفصل

خشکی مفاصل می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. شرایطی که باعث خشکی و درد در مفاصل می‌شود ممکن است بخشی از روند طبیعی پیری باشد یا ممکن است به دلیل یک بیماری باشد. برخی از افراد ممکن است پس از چندین ساعت عدم فعالیت یا زمانی که تازه صبح از خواب بیدار می‌شوند، احساس خشکی در مفاصل خود داشته باشند. برخی ممکن است به دلیل تغییرات فشار هوا و رطوبت دچار درد مفاصل و خشکی مفاصل شوند.

با افزایش سن، بافت غضروفی که سطح مفصل را می‌پوشاند شروع به خشک‌شدن و سخت‌شدن می‌کند. علاوه بر این، تولید مایع مفصلی که حرکت مفصل را تسهیل می‌کند، کاهش می‌یابد. در نتیجه ممکن است مفاصل ما به راحتی قبل حرکت نکنند. این می تواند منجر به خشکی در مفاصل شود. آسیب‌شناسی که می تواند با خشکی مفصل مرتبط باشد عبارت‌اند از:

 • آرتریت سپتیک
 • روماتیسم مفصلی
 • آرتروز
 • بورسیت
 • هپاتیت
 • سرطان خون
 • لوپوس اریتماتوی سیستمیک
 • مونونوکلئوز
 • اوریون
 • پسوریازیس
 • سرخجه
 • اسکلرودرمی
 • اسپوندیلیت
 • تاندونیت
 • تنوسینوویت
 • سرطان استخوان
 • کم‌کاری تیروئید

استئوآرتریت

همچنین به عنوان کلسیفیکاسیون استئوآرتریت شناخته می‌شود، مفصل ایجاد می‌شود در نتیجه فرسایش غضروف در طول زمان. با آسیب و ساییدگی غضروف مفصل، استخوان‌های متحرک ممکن است شروع به ساییدگی روی یکدیگر کنند. آرتروز می تواند باعث خشکی مفاصل، درد و ادم شود.

اولین گام برای درمان خشکی مفاصل به دلیل آرتریت؛ انجام اقدامات محافظتی برای مفصل است. جلوگیری از استفاده بیش از حد از مفاصل، تقویت عضلات حمایت‌کننده از مفصل و کاهش وزن می تواند به رفع شکایات کمک کند. اگر با اقدامات انجام شده نمی‌توان به بهبودی دست یافت، ممکن است فیزیوتراپی، درمان‌های تزریقی و حتی جراحی مورد نیاز باشد.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری روماتیسمی است که باعث التهاب در مفاصل می‌شود. اغلب مفاصل مچ دست و انگشتان را درگیر می‌کند، اما می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد. خشکی مفاصل و درد مفاصل که بیش از نیم ساعت در صبح طول می‌کشد از علائم معمول هستند. گاهی اوقات در پس‌زمینه باقی می‌ماند و ممکن است فقط گاهی اوقات شعله‌ور شود

در درمان آرتریت روماتوئید روند بیماری را می‌توان با داروهای ضد روماتیسمی کند یا متوقف کرد. علاوه بر درمان‌های دارویی، از روش‌های فیزیوتراپی نیز می‌توان برای کاهش شکایات استفاده کرد.

علت خشکی مفاصل

انواع دیگر آرتریت

استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین انواع آرتریت هستند. اما انواع دیگر آرتریت نیز می‌توانند باعث خشکی مفاصل شوند. سایر انواع رایج آرتریت عبارت‌اند از:

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان: بیشتر مفاصل ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث خشکی در ستون فقرات می‌شود. با این حال، می تواند مفاصل لگن، دست‌وپا را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
 • نقرس: معمولاً به دلیل تجمع اسیداوریک در بدن باعث درد سوزشی در انگشت شست پا می‌شود.
 • آرتریت عفونی: معمولاً با عفونت در جای دیگری از بدن شروع می‌شود و به مفصل بزرگی مانند لگن می‌رسد. به آن آرتریت سپتیک نیز می‌گویند.

آرتریت پسوریاتیک

پسوریازیس به‌عنوان آرتریت پسوریاتیک، پوست نیز شناخته می‌شود این یک بیماری است که باعث آرتریت و التهاب مفاصل می‌شود. علائم آن شامل تورم انگشتان و ناخن‌های سوراخ شده است. ممکن است باعث خشکی و ضربان در مچ دست، مفاصل انگشتان، مفصل زانو و سایر مفاصل شود. درد ممکن است به صورت متقارن در یک یا هر دو طرف بدن رخ دهد

هدف درمان کاهش تورم و التهاب در مفاصل است. می‌توان از درمان‌های دارویی خوراکی یا درمان‌های تزریقی استفاده کرد.

فیبرومیالژیا یا روماتیسم عضلانی

فیبرومیالژیا، یک بیماری مزمن است که باعث درد گسترده مفاصل و عضلات می‌شود. برای تسکین شکایات مرتبط درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی، ورزش، تنفس درمانی و تمرینات تمدد اعصاب را می‌توان با هم استفاده کرد. ورزش‌هایی مانند یوگا و تای چی نیز ممکن است کمک‌کننده باشد.

لوپوس

 این بیماری خودایمنی مزمن اغلب زانوها، مچ دست و مفاصل انگشتان را درگیر می‌کند. علائم ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند و از بین بروند و از خفیف تا شدید متغیر باشند.

بورسیت

 بورسیت زمانی اتفاق می‌افتد که بورس‌ها، کیسه‌های پر از مایع کوچکی هستند که باعث ایجاد بالش می‌شوند، ملتهب می‌شوند. این بیماری در آرنج، شانه و لگن شایع‌تر است، اگرچه می‌تواند هر مفصلی را درگیر کند.

کم‌کاری تیروئید

 کم‌کاری غده تیروئید می تواند علائم بسیاری از جمله خستگی، افزایش وزن و خشکی مفاصل را ایجاد کند.

سرطان استخوان

 این به‌ندرت دلیل خشکی مفاصل است، اما زمانی که رخ می‌دهد بیشتر استخوان‌های بلند بازوها و پاها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که انواع مختلفی از سرطان استخوان وجود دارد، شایع‌ترین نوع استئوسارکوم است. سرطان اغلب باعث خشکی مفاصل نمی‌شود، ممکن است گاهی اوقات این کار را انجام دهد. وقتی فردی به دلیل سرطان استخوان مفاصل سفت می‌شود، معمولاً در بازوها و پاها قرار می‌گیرد.

اگر این موارد را دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید

 • دردی که با وجود استراحت چندروزه از بین نمی‌رود.
 • درد بسیار شدید
 • درد بعد از آسیب‌دیدگی
 • زوال قابل‌مشاهده در مفصل
 • ناتوانی در حرکت
 • تورم ناگهانی
 • قرمزی پوست و افزایش گرما
 • درمان خشکی مفاصل

سفتی صبحگاهی در مفاصل

سفتی صبح‌ها بعد از خواب شبانه یک شکایت بسیار رایج است. اگر درد و/یا سفتی در مفاصل یک بار یا به‌ندرت اتفاق بیفتد، معمولاً به آن توجه نمی‌کنند و آن را به موقعیت خواب ناخوشایند، بار بیش از حد دیروز، آسیب یا مثلاً هیپوترمی نسبت می‌دهند. علاوه بر این، ناراحتی در چنین مواردی اغلب خودبه‌خود، با شروع فعالیت روزانه یا در حین ورزش بدنی سبک از بین می‌رود. اما هنگامی که سفتی مفصل صبحگاهی به یک مشکل دائمی تبدیل می‌شود، روزانه عود می‌کند و یا با شدت پیشرفت می‌کند، دیگر نمی‌توان این علامت را نادیده گرفت.

علل بالقوه بسیار متنوع است. برخی از آنها در ابتدا با عوامل خارج مفصلی مرتبط هستند، به عنوان مثال، چاقی (که بار ثابتی در سیستم اسکلتی عضلانی ایجاد می‌کند)، عفونت‌های دستگاه ادراری تناسلی (آرتریت واکنشی)، سیگارکشیدن، اختلالات غدد درون‌ریز و متابولیک. (نگاه کنید به دیابت شیرین)، پسوریازیس و غیره. گروهی دیگر با بیماری‌ها و ضایعات ساختارهای مرکزی، عصبی – عضلانی و لیگامانی مرتبط هستند (سکته مغزی، بیماری پارکینسون، بیماری‌های ستون فقرات، پارگی/رگ به رگ شدن رباط و بسیاری دیگر). در نهایت، تعدادی از بیماری‌های جدی وجود دارد که مستقیماً مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهند: استئوآرتریت، روماتیسم و ​​آرتریت روماتوئید، اسپوندیلوآرتریت، بیماری نقرس، سندرم تونل و غیره. همان‌طور که می‌بینید، با سفتی مکرر مفاصل صبحگاهی، به خصوص اگر به‌تدریج تکرار شود، دردناک‌تر شود و علائم دیگری پیدا کند، حتماً باید به دکتر مراجعه کنید و برای مدت طولانی به تعویق نیندازید چرا که  مفاصل را نباید دست کم گرفت.

خشکی مفاصل

عوارض خشک‌شدن مفصل

آیا راه رفتن، ایستادن، تایپ‌کردن یا انجام سایر کارهای روزانه برایتان دشوارتر از حد معمول است؟ اگر چنین است، ممکن است از خشکی مفاصل رنج ببرید. خشکی مفاصل می تواند هر مفصلی از بدن شما از جمله انگشتان، دست‌ها، مچ دست، زانو و آرنج را تحت تأثیر قرار دهد. در صورت عدم درمان به‌موقع انقباض، خطر بی‌حرکتی جزئی یا کامل دست‌ها و پاها وجود دارد. عوارض همچنین بر سیستم عصبی، قلبی عروقی و سیستم اسکلتی عضلانی تأثیر می‌گذارد.

درمان  خشکی مفصل

روش‌های درمان سفتی مفصل توسط پزشک به صورت جداگانه انتخاب می‌شود، بسته به مرحله توسعه فرایند پاتولوژیک، وجود عوارض، شدت تصویر بالینی و دلایلی که منجر به ایجاد سفتی مفصل شد. اول از همه، لازم است که علت اصلی را از بین ببریم، بدون این اقدام، هیچ درمانی فقط یک نتیجه کوتاه‌مدت خواهد داشت و پس از اتمام آن، بیماری دوباره ظاهر می‌شود.

 • گرما یا سرد– استفاده از کمپرس سرد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در هر بار چند بار در روز می تواند تورم و درد را کاهش دهد. پد حرارتی یا حمام یا دوش آب گرم نیز می‌تواند تسکین‌دهنده باشد.
 • داروهای بدون نسخه – داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن ممکن است تسکین دهند، به خصوص اگر خشکی شما ناشی از آرتریت باشد.
 • استروئیدها– تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند التهاب را کاهش دهد که باعث کاهش خشکی و درد می‌شود. با این حال، شات‌ها ممکن است با گذشت زمان کمتر مؤثر شوند.
 • فیزیوتراپی– تمرینات جهت‌دار می‌توانند تحرک را افزایش دهند و به کاهش خشکی کمک کنند.
 • کاهش وزن – اگر نیاز به کاهش وزن اضافی دارید، انجام این کار ممکن است به کاهش برخی از علائم شما کمک کند.

ورزش مناسب خشکی مفصل

یک راه عالی برای شروع از بین بردن خشکی مفاصل، کشش است. ممکن است ماهیچه‌های شل شده را سست بدانید، اما در واقع مقداری مقاومت در برابر حرکت دارند تا از بدن در برابر اختلالات غیرمنتظره محافظت کنند. به این خاصیت تون عضلانی می‌گویند. کشش به کاهش تون کمک می‌کند و حرکت مایع سینوویال را در مفاصل تحریک می‌کند و مانند روغن برای روانکاری موتور عمل می‌کند. قرارگرفتن در یک موقعیت راحت و حرکت مفاصل از طریق دامنه کامل حرکت آنها امکان وقوع این فرایندها را فراهم می‌کند. حرکات کششی همچنین به کاهش آسیب عضلانی و بهبود تحرک مفصل کمک می‌کند. با کشش‌های پویا (متحرک) ملایم شروع کنید و به کشش‌های ایستا (نگهداری طولانی مدت) ادامه دهید.

تقویت عضلات همچنین می تواند به جلوگیری از درد و خشکی مفاصل کمک کند. ماهیچه‌ها از مفاصل حمایت می کنند و به آنها اجازه می‌دهند تا به‌درستی عمل کنند. اگر عضلات اطراف مفصل ضعیف باشند، حرکت مفصل را تغییر می‌دهند و آن را در برابر بارهای ناکارآمد مکرر آسیب‌پذیر می‌کنند که ممکن است منجر به آسیب یا آرتریت شود. ماهیچه‌های قوی عملکرد سالم مفاصل را تقویت می کنند، اما هنوز مجبور نیستید به هالتر برسید. تمرینات ساده تحمل وزن (ایستاده) با دمبل‌های سبک یا باندهای مقاومتی تمام آنچه را که برای کاهش خشکی مفاصل نیاز دارید فراهم می‌کند.

داروهای خشکی مفصل

اگر درد مفاصل شما متوسط ​​تا شدید است و تورم دارید، یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی بدون نسخه (NSAID) مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می تواند تسکین دهد. اگر درد شما خفیف است و تورم را تجربه نمی‌کنید، استامینوفن می تواند کمک کند. در مواردی که درد شما شدید است و NSAIDها کمکی نمی‌کنند، پزشک ممکن است چیزی قوی‌تر تجویز کند.

کرم‌های OTC و عوامل موضعی برای خشکی مفصل

بسیاری از کرم‌ها و مواد موضعی بدون نسخه با ترکیبات مختلف وجود دارند که می‌توانند به کاهش درد ناشی از خشکی مفاصل کمک کنند. در حالی که برخی از آنها اثر خنک‌کنندگی دارند، برخی دیگر از گرما برای تسکین علائم استفاده می کنند. به عنوان مثال، منتول یک ماده فعال در کرم‌های مختلف OTC و عوامل موضعی است که برای تسکین از طریق خنک‌سازی عمل می‌کند.

کپسایسین (ماده‌ای که در فلفل‌ها یافت می‌شود) از سوی دیگر، ماده P را که سیگنال‌های درد را در بدن منتقل می‌کند، مسدود می‌کند. کپسایسین همچنین اندورفین را آزاد می‌کند که یک مهارکننده طبیعی درد است. چه کرم‌های خنک‌کننده یا گرم‌کننده را ترجیح دهید، اکثر آنها در داروخانه‌ها یا آنلاین موجود هستند و نسبتاً ارزان هستند.

تزریق برای خشکی مفصل

اگر درد شما به درمان‌های فوق پاسخ ندهد، پزشک ممکن است تزریق داروی استروئیدی را توصیه کند. اینها مستقیماً هر سه تا چهار ماه یکبار به مفصل تزریق می‌شوند. این درمان معمولاً برای کمک به افرادی که از آرتریت یا بیماری مفصلی رنج می‌برند به جای خشکی مفاصل و درد ناشی از آسیب استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی برای خشکی مفصل

کار با فیزیوتراپیست (PT) می تواند به تقویت عضله اطراف مفصل کمک کند. این می تواند مفصل را تثبیت کند و دامنه حرکتی شما را بهبود بخشد. PT شما همچنین ممکن است از تکنیک‌های دیگری مانند اولتراسوند، گرما یا سرمادرمانی، تحریک الکتریکی عصبی و دستیاری استفاده کند.

ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای خشکی مفصل

برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها به کاهش خشکی مفاصل کمک می‌کنند، به‌ویژه گلوکزامین و مکمل‌های کندرویتین. گلوکزامین و کندرویتین هر دو در غضروف یافت می‌شوند و به محافظت از مفاصل و استخوان‌ها کمک می کنند. اینها به شکل کپسول، پودر، قرص و مایع هستند و عوارض جانبی قابل توجهی ندارند، بنابراین مصرف آنها تا حد زیادی بی‌خطر است.

علت خشکی مفصل

کدام نواحی بدن دچار خشکی مفاصل می‌شوند؟

تمامی مفاصل بدن می‌توانند دچار خشکی شوند و براساس عوال تاثیر گذار مختلف آسیب ببیند. در ادامه شایع‌ترین مفاصل را که دچار خشکی و سفتی می‌شوند، برای شما شرح داده‌ایم.

خشکی مفصل گردن

این عارضه معمولاً به دلیل وضعیت بدنی بد، استفاده طولانی مدت از رایانه، وضعیت خواب غیرعادی، آسیب‌های ورزشی یا رانندگی (ضربه شلاقی) ایجاد می‌شود و به‌ندرت نتیجه آسیب عصبی است.

درد گردنی وضعیتی با گردن و گردن درد پس از حفظ موقعیت اجباری برای مدت طولانی با خم‌شدن بیش از حد تنه به جلو خود را نشان می‌دهد. یا با گردن بیش از حد شل، مانند زمانی که برای مدت طولانی با رایانه کار می‌کنید یا در وضعیت غیرعادی می‌خوابید. گردن سفت با این حال، با خشکی عضلات پشت و گردن، همراه با درد بسیار شدید و محدودیت عملکردی مشخص می‌شود. انقباض عضلات ذوزنقه و استرنوکلیدوماستوئید می تواند باعث کج‌شدن سر به سمت طرف اسپاسم شود

خشکی مفصل زانو

تغییرات پاتولوژیک در مفاصل زانو باعث ایجاد ناراحتی در هنگام راه رفتن، اکستنشن ناقص یا خم‌شدن زانو می‌شود. هر حرکتی باعث درد می‌شود. خشکی در زانو به عنوان یک پیامد یا علامت بیماری‌های مختلف ظاهر می‌شود:

 • ضایعات چرکی و التهابی مفاصل
 • فرایندهای دژنراتیو و دیستروفی
 • سوزش
 • ضعف مادرزادی عضلات و رباط‌ها
 • دچار آسیب‌دیدگی مینیسک، دررفتگی، شکستگی شدن
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان، پسوریازیس
 • دیابت قندی
 • افرادی که اضافه‌وزن دارند و ورزشکارانی که فعالیت بدنی شدیدی را تجربه می کنند، مستعد ایجاد انقباض هستند.

خشکی در مفاصل زانو به‌تدریج ایجاد می‌شود و با علائم ناخوشایندی همراه است که دائماً بدتر می‌شود.

خشکی مفصل ران

مفاصل ران قوی‌ترین مفاصلی هستند که در برابر هر ضربه‌ای کاملاً مقاوم هستند. آنها به عنوان یک سیستم یکپارچه عمل می کنند. خشکی مفاصل ران به دلیل تعدادی از عوامل خارجی و داخلی ظاهر می‌شود:

 • آسیب‌های مکانیکی – شکستگی، کبودی، دررفتگی
 • بورسیت همراه با تولید بیش از حد مایع سینوویال، درد حتی در حالت استراحت
 • التهاب تاندون‌ها – تاندون‌ها، معمولی برای ورزشکاران
 • آرتریت با ریشه‌های مختلف – روماتیسمی، نقرس، روماتوئید، سل
 • عفونت‌های چرکی داخل مفصلی
 • کوکسارتروز

همه این شرایط نیاز به تشخیص سریع و درمان کافی دارند. از بین بردن علائم ناخوشایند با دارو یا جراحی انجام می‌شود. خشکی مفاصل ران در نوزادان مشاهده می‌شود و عمدتاً در پس‌زمینه بیماری‌های عفونی – اوریون، سرخجه، مننژیت، آبله‌مرغان، سرخک، ARVI ظاهر می‌شود. یک فرایند التهابی در مفصل ایجاد می‌شود که شدیدترین عارضه آن کوکسیت پیوژنیک است. نادیده‌گرفتن علائم و درمان نادرست می تواند منجر به مرگ کودک شود.

محدودیت در مفاصل ران کودکان ممکن است به عنوان یک پیامد منفی واکسیناسیون ظاهر شود. در این مورد، داروهای ضد حساسیت به کمک می‌آیند. در هر صورت، در صورت افزایش دما و درد در ساق، باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

خشکی مچ پا

حدود ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به انقباضات مفصلی برای خشکی مفصل مچ پا به متخصصین تروما مراجعه می کنند. تغییرات در عملکرد مفاصل مچ پا نه تنها منجر به محدودیت فعالیت حرکتی می‌شود. در مقابل پس‌زمینه انقباض، تخریب ستون فقرات، تغییر در شکل اندام سالم، کف پای صاف و آتروفی عضلات پایین ساق پا ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علل خشکی مچ پا عبارت‌اند از:

 • تمرین فیزیکی
 • رگ به رگ شدن
 • آسیب‌های تاندون
 • پوشیدن گچ
 • آسیب به رشته‌های عصبی
 • آرتریت تغییر شکل
 • بیماری‌های دژنراتیو

توجه داشته باشید که تأثیر فیزیکی مستقل روی مفصل آسیب‌دیده مچ پا غیرقابل‌قبول است. فقط یک پزشک باید به بیمار کمک کند.

خشکی مفصل شانه

در مفصل شانه، خشکی خود را به عنوان یک علامت درد شدید و محدودیت شدید فعالیت حرکتی نشان می‌دهد. انقباض مفاصل شانه بسته به علت اصلی آسیب‌شناسی طبقه‌بندی می‌شود:

 • کپسولیت چسبنده
 • خشکی بعد از عمل
 • انقباض پس از ضربه

خشکی پس از ضربه ناشی از شکستگی، دررفتگی، پارگی کپسول مفصلی و تاندون‌ها است. شکستگی همیشه فرسایش بافت استخوان و محدودیت‌های بعدی را به دنبال دارد.

کپسولیت چسبنده در پس‌زمینه فرایندهای التهابی تشکیل می‌شود. این بیماری اغلب مزمن می‌شود و منجر به ایجاد تغییرات اسکار فیبری می‌شود.

در طی عملیات بر روی کمربند اندام فوقانی با نصب سازه‌های فلزی، اندام حفظ می‌شود، اما ظاهر انقباض اجتناب‌ناپذیر است. خشکی در مفصل شانه در زنان پس از ماستکتومی ظاهر می‌شود.

تکنیک عمل و مقیاس مداخله بر عملکرد دستگاه لیگامانی، سطح حساسیت پوست و عصب‌دهی اندام فوقانی تأثیر می‌گذارد.

خشکی مفصل فک پس از دررفتگی

مفصل گیجگاهی فکی به دلیل ضربه‌های مکانیکی خشن روی فک پایین مستعد دررفتگی است. در برخی موارد، عواقب ناخوشایند منجر به موارد زیر می‌شود:

 • خمیازه
 • فریادزدن
 • استفراغ
 • خنده
 • کشیدن دندان
 • برداشتن قالب‌های دندان
 • گاستروسکوپی
 • برونکوسکوپی
 • لوله گذاری
 • عادات بد جویدن غذای سفت با دندان، پاره‌کردن بسته‌بندی یا باز کردن بطری‌ها
 • افتادن روی چانه
 • ضربات مستقیم به فک پایین یا مفصل تمپورال.

خشکی مفاصل فک با استئومیلیت، آرتریت و مال اکلوژن مشاهده می‌شود. این بیماری با افزایش ترشح بزاق، اختلال در بلع، تغییر در تقارن صورت و تنش در عضلات جونده همراه است.

سفتی مفصل آرنج

بیماران مبتلا به استئوآرتریت اغلب حرکات محدودی دارند و درد را تجربه می کنند، به خصوص در موقعیت‌های شدید مفصل. اغلب حرکات در چنین بیمارانی نسبتاً بدون درد در دامنه متوسط ​​است.

علامت کلاسیک محدودیت گسترش کامل است. بیماران همچنین ممکن است متوجه ضعف، تغییر شکل قابل‌مشاهده و بی‌ثباتی شوند. از بیماران باید علائم مکانیکی مانند قفل‌شدن یا قفل‌شدن مفصل پرسیده شود.

آرتریت التهابی اغلب با تورم ناحیه آرنج، علائم سینوویت، پلی آرتروپاتی، سفتی صبحگاهی و تظاهرات سیستمیک نشان داده می‌شود. به چنین بیمارانی توصیه می‌شود که توسط روماتولوژیست معاینه شوند.

هنگام جمع‌آوری خاطرات، مهم است:

در مورد مدت زمان درد و محدودیت حرکات در مفصل آرنج و همچنین عوامل تحریک‌کننده و شرایط نامساعد، داده‌های آنامنسی دقیق را به دست آورید.

از بیمار در مورد اپیزودهای تروما بپرسید. (شکستگی‌های دیستال هومروس با تغییر شکل مفصل آرنجمی تواند منجر به ایجاد آرتروز). سفتی همچنین می‌تواند بدون تغییر شکل استخوان در پس‌زمینه همارتروز ایجاد شود که منجر به چروک شدن کپسول و فیبروز می‌شود.

به درمان بیمار توجه کنید. از بیمار در مورد دوره‌های فیزیوتراپی یا بی‌حرکتی سؤال کنید و همچنین از ماهیت تمرینات تجویز شده، مدت زمان درمان و یا آتل‌بندی و نتایج درمان انجام شده مطلع شوید.

اندام غالب و نوع فعالیت حرفه‌ای و آماتور بیمار را تعیین کنید. (استئوآرتریت مفصل آرنج بیشتر در اندام غالب است). بیماران درگیر در وزنه‌برداری و همچنین ورزشکاران پرتاب‌کننده، مستعد ابتلا به آرتروز مفصل آرنج هستند.

خشکی مفصل

روش‌های تشخیصی خشکی مفصل

بهترین راه برای یافتن درمان مناسب این است که مشخص شود چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است. قبل از شروع تحقیق در مورد گزینه‌های درمانی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است مشکل را تشخیص دهد و راه مناسبی را برای کاهش خشکی و جلوگیری از سایر علائمی که ممکن است تجربه کنید توصیه کند. با این حال، در زیر چند درمان رایج برای تسکین مفاصل سفت آورده شده است.

در قرار ملاقات، روماتولوژیست یا ارتوپد بیمار را معاینه می‌کند و برای ارزیابی وضعیت بافت‌ها، لمس را انجام می‌دهد:

 • خشکی مفصل – دامنه حرکات فعال و غیرفعال تعیین می‌شود.
 • خاصیت ارتجاعی پوست – برای بررسی میزان کشش اسکار ضروری است.
 • تنش تاندون‌ها و عضلات – اگر علت اختلالات در سیستم عضلانی باشد ضروری است.

علاوه بر این، امکان استفاده از رادیوگرافی و سونوگرافی وجود دارد. اشعه ایکس وضعیت استخوان و بافت‌های سخت را نشان می‌دهد، سونوگرافی بافت‌های نرم و مایع سینوویال را اسکن می‌کند. در شرایط دشوار، پزشکان کلینیک از MRI ​​و توموگرافی کامپیوتری استفاده می‌کنند – مطالعات مبتنی بر سخت‌افزار به آنها اجازه می‌دهد تا هر نوع اندام‌ها و بافت‌های داخلی را در صفحه‌نمایش سه‌بعدی با دقت بالا مطالعه کنند.

جلوگیری از خشکی مفاصل

 • به طور منظم تحت معاینات پیشگیرانه با ارتوپد و روماتولوژیست قرار بگیرید.
 • از گسترش فرایندهای التهابی در مفاصل، عضلات و رباط‌ها جلوگیری کنید.
 • کنترل وضعیت بدن، وضعیت بدن، حرکات بازوها و پاها؛
 • انجام تمرینات درمانی برای جلوگیری از ایجاد انقباض؛

امروز یک وقت ملاقات درخواست کنید

ما از شما می‌خواهیم که زندگی خود را در حرکت کامل بگذرانید. اگر از خشکی مفاصل رنج می‌برید، ما در کنار شما هستیم تا به انجام کارهایی که دوست دارید بازگردید. امروز با ما تماس بگیرید تا برایتان قرار ملاقات تنظیم کنیم.

چگونه از خشکی مفاصل جلوگیری کنیم؟

رژیم غذایی و ورزش: اضافه‌وزن می تواند فشار زیادی را بر مفاصل شما وارد کند و منجر به خشکی و درد مفاصل شود. خوردن یک رژیم غذایی کامل و ورزش کافی می تواند به کاهش وزن کمک کند که منجر به استرس کمتری بر مفاصل شما می‌شود. توصیه می‌کنیم تمرین‌های کم‌تأثیر مانند دوچرخه‌سواری و شنا را انجام دهید، زیرا این ورزش‌ها بیشتر مفاصل شما را تحریک نمی‌کنند.

زیاد به خود فشار نیاورید: شروع یک فعالیت جدید می‌تواند برای مفاصل شما بسیار سخت باشد. هنگام شروع هر فعالیت جدید، آهسته شروع کنید و زیاد به خودتان فشار نیاورید. به بدن خود گوش دهید و بدانید چه زمانی استراحت کنید. اگر هر نوع درد در مفاصل خود احساس کردید، فوراً فعالیت را متوقف کنید.

 • view
  0 بازدید
 • date
  بهمن ۱, ۱۴۰۲
 • comment
  0 دیدگاه
dr-ghahremanpoori
دکتر سمانه قهرمان پوری طب فیزیکی و توانبخشی

درمان اختلالات موسکولواسکلتال (درمان غیر جراحی دردهای اسکلتی عضلانی ) و نوار عصب و عضله و توانبخشی سرطان و پالیتیو (طب تسکینی)

پیام خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *