فیزیو گردن
 • view
  0 بازدید
 • date
  7:01 ب.ظ
 • comment
  0 دیدگاه

درد گردن می‌تواند در هر بازه سنی و با دلایل متفاوتی ایجاد شود. به تعویق انداختن درمان آن سبب مزمن شدن و آسیب به دیگر نقاط بدن خواهد شد. در نتیجه شناسایی منبع درد و درمان متناسب با آن بسیار حائز اهمیت است. یکی از روش‌های مؤثر و غیرتهاجمی فیزیوتراپی است که می‌تواند برای کنترل و مدیریت درد گردن استفاده شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا با انواع و مزایای فیزیو گردن آشنا شوید.  

فیزیو گردن

انواع درد گردن

درد گردن در رنجی از ملایم تا شدید می‌تواند به صورت احساس ناراحتی و گرفتگی اطراف گردن و شانه درد بروز کند. یکی از دلایل اصلی گردن درد نحوه فرم بدن اشتباه است. این امر می‌تواند به هنگام استفاده از تلفن همراه، لپ‌تاپ و کتاب خواندن اتفاق افتد. همچنین با توجه به حساس بودن این منطقه از بدن، هر گونه آسیبی می‌تواند باعث ایجاد درد شود. آرتروز گردن و هرگونه به دام افتادگی عصب بین دیسک‌ها دردهای شدیدی را موجب خواهند شد. نحوه خوابیدن اشتباه و همچنین اضطراب و استرس بیش از حد فشار زیادی را به اعصاب گردن منتقل خواهد کرد.

برخی از این دردها به صورت لحظه‌ای بوده و به صورت سوزن سوزن شدن احساس می‌شوند. برخی دیگر به طور دائمی بوده و پس از مدتی ممکن است مزمن شود. بهتر است در صورت احساس هرگونه درد در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

روش‌های کنترل درد گردن

بر اساس نوع و شدت درد گردن می‌توان از روش‌های متفاوتی برای درمان استفاده کرد. انتخاب نوع درمان وابسته به علت به وجودآورنده آن است.

استفاده از داروها

یکی از روش‌های معمول درمان گردن درد استفاده از داروهای مسکن است. مصرف چنین داروها کمک می‌کند که گرفتگی و انقباضات گردن کاهش یابد و پس از مدتی از بین برود. این روش ممکن است در کنار سایر روش‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

طب سوزنی

پیش از انتخاب این روش لازم است متخصصین سلامت ستون فقرات، علائم دیسک بیرون زده، جراحت، مفاصل آسیب دیده و دیگر مسائل را مورد بررسی قرار دهند. در صورت استفاده از سوزن درمانی گرفتگی‌های عصبی و مسیرهای بلاک شده‌ی موجود در گردن از بین خواهد رفت.

حرکات اصلاحی

انجام برخی تمرینات می‌تواند فرم بدن را اصلاح کند. در این روش با استفاده از تمرینات کششی و ورزشی مختلف سعی می‌شود گردن دردهای ناشی از ایستایی اشتباه بدن برطرف شود. این امر ممکن است با استفاده از گردن‌بندهای مختلف جهت ثابت نگه داشتن موقعیت سر و گردن همراه باشد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یا تمرین درمانی از روش‌های مؤثر درمان درد گردن است. در این تکنیک به کمک حرکات ورزشی، تجهیزات مکانیکی و جریان‌های الکتریکی اختلالات عصبی – ماهیچه‌ای درمان می‌شود.

اهمیت فیزیو گردن

فیزیوتراپی به معنای ارزیابی، تشخیص و درمان تداخلات با استفاده از معاینات و وسایل فیزیکی است که در سه دسته عضلانی – اسکلتی، قلبی عروقی و عصبی استفاده می‌شود. فیزیوتراپی یک انتخاب مطمئن برای کنترل و برطرف کردن درد گردن شما است. تمرینات مربوطه می‌تواند منبع درد را مشخص کند و برنامه درمانی مرتبط جهت درمان کامل ارائه شود. نکته حائز اهمیت این است که بدانید برنامه درمانی برای هر فرد با توجه به شدت و محل درد متفاوت خواهد بود. همچنین بازه زمانی مورد نیاز جهت تکمیل درمان می‌تواند متغیر باشد.

فیزیو گردن با استفاده از جریان الکتریکی

تمرینات فیزیوتراپی گردن

به طور کلی تمرینات فیزیوتراپی به صورت حرکات کششی و تحرکی، ورزش در آب، استفاده از امواج الکتریکی، اولتراسوند، ماساژ و درمان حرارتی انجام می‌شود. در ادامه به هر یک می‌پردازیم.

حرکات کششی و تحرکی

هدف از انجام چنین تمرینات بازگشت دامنه حرکتی گردن به حالت نرمال است. بهترین رویکرد این است که پس از کاهش درد اولیه به آرامی به انجام حرکات کششی اقدام کنید. این تمرینات به مرور با شدت بیشتری اعمال می‌شوند تا درد را به طور عمیق‌تری از بین ببرد.

ورزش در آب

آب درمانی در واقع همان فیزیوتراپی در آب است. در این روش تمرینات گفته شده درون آب انجام می‌گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد حرارت آب گرم سبب افزایش جریان خون و کاهش فشار بر دیسک گردن می‌شود. البته باید خاطر نشان کرد همه افراد مجاز به حضور در محیط آبی نبوده و لازم است در این مورد با پزشک خود مشورت نماید. زیرا ممکن است اثرات سوء برای سلامت گردن آن‌ها داشته باشد.  

استفاده از امواج الکتریکی

الکتروتراپی به معنای استفاده از امواج الکتریکی جهت درمان و کنترل درد است. در این روش پدهایی بر روی پوست گردن قرار می‌گیرند و سپس فیزیوتراپ فرکانس مناسب را تنظیم می‌نماید. استفاده از این روش در کنار سایر روش‌های درمانی می‌تواند روند بهبودی را تسریع نماید.  

حرارت تراپی و ماساژ

استفاده از سرمادرمانی و یا گرمادرمانی سبب می‌شود عروق خونی و عصبی منقبض و منبسط شوند و در نتیجه برخی از گرفتگی‌های عضلانی از بین رود. در صورتی که این امر با ماساژ همراه باشد، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به رگ‌های خونی منتقل خواهد شد.

مزایای فیزیو گردن

از مزایای فیزیو گردن می‌توان به این مورد اشاره کرد که تمرینات با توجه به شرایط و شدت درد هر فرد به صورت شخصی‌سازی شده برنامه‌ریزی خواهد شد. این کار سبب می‌شود نقاط ضعف دامنه حرکتی اصلاح شود. از دیگر مزیت‌های فیزیوتراپی گردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت عضلات گردن
 • اصلاح فرم بدن
 • افزایش دامنه حرکتی
 • پیشگیری از بروز دوباره درد

چه زمانی نباید از فیزیو گردن استفاده کنید؟

در برخی موارد فیزیوتراپی می‌تواند سبب وخیم شدن وضعیت گردن شود. به طور کلی در صورتی که درد گردن مزمن شده باشد بهتر است از فیزیوتراپی استفاده نشود.

 • بی‌ثباتی ستون فقرات: گاهی در اثر آسیب به ستون فقرات، مانند شکستن مهره، پایداری لازم جهت اجرای حرکات اصلاحی وجود ندارد. در نتیجه لازم است ابتدا ستون فقرات به حالت نرمال برگردد و پس از آن تمرینات انجام شود.
 • مشکلات زمینه‌ای پزشکی: در صورتی که درد گردن به دلیل مشکلات زمینه‌ای اتفاق افتاده باشد، لازم است ابتدا آن مورد درمان شود. در غیر این صورت فیزیو گردن تأثیری نخواهد داشت. برای مثال چنانچه تشکیل یک تومور در گردن سبب درد شود، تمرینات فیزیوتراپی ممکن است شرایط را بدتر کنند.

کلام آخر

فیزیو گردن یکی از روش‌های مؤثر در درمان انواع درد عضلانی، عصبی و عروقی در این ناحیه است. انواع مختلفی از تمرینات فیزیوتراپی به صورت تنها و یا ترکیبی برای هر فرد برنامه‌ریزی می‌شود. باید بدانید که پیش از اقدام به فیزیوتراپی گردن، لازم است منبع و دلیل بروز درد مشخص شود و پس از آن به فیزیوتراپ مراجعه نمایید.

 • view
  0 بازدید
 • date
  فروردین ۲۹, ۱۴۰۳
 • comment
  0 دیدگاه
dr-ghahremanpoori
دکتر سمانه قهرمان پوری طب فیزیکی و توانبخشی

درمان اختلالات موسکولواسکلتال (درمان غیر جراحی دردهای اسکلتی عضلانی ) و نوار عصب و عضله و توانبخشی سرطان و پالیتیو (طب تسکینی)

پیام خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *